[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 14، شماره 2 - ( 12-1396 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 157-169 برگشت به فهرست نسخه ها
​براورد پارامترها در مدل‌های آمیخته‌ی خطی تعمیم‌یافته‌ی فضایی با اثرهای تصادفی چوله‌گاوسی با استفاده از تقریب لاپلاس
سید رضا حسینی شجاعی، یداله واقعی* ، محسن محمدزاده
، ywaghei@birjand.ac.ir
چکیده:   (1066 مشاهده)
مدل‌های آمیخته‌ی خطی تعمیم‌یافته عموماً برای مدل‌سازی پاسخ‌های فضایی گسسته‌ی ناگاوسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در این مقاله با استفاده از تقریب لاپلاس تابع درستنمایی یک الگوریتم برای براورد پارامترها در مدل‌های آمیخته‌ی خطی تعمیم‌یافته‌ی فضایی با اثرهای تصادفی چوله‌گاوسی ارایه می‌دهیم. در این مدل‌ها ساختار همبستگی فضایی داده‌ها با استفاده از اثرهای تصادفی فضایی یا متغیرهای پنهان فضایی وارد می‌شوند. در اغلب تحلیل‌های فضایی فرض می‌شود که اثرهای تصادفی توزیع گاوسی چندمتغیره دارند، در حالی‌که معمولاً این فرض مورد تردید است. در مطالعه‌ی حاضر از توزیع چوله‌گاوسی برای متغیرهای پنهان فضایی استفاده شده، که از توزیع گاوسی انعطاف‌پذیرتر است و در حالت خاص شامل توزیع گاوسی نیز می‌شود. در نهایت، کاربرد روش‌های ارایه‌شده بر روی یک مجموعه داده‌ی واقعی گسسته (مربوط به فراوانی سرطان سینه در استان‌های کشور) نشان داده می‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: تقریب لاپلاس، چوله‌گاوسی چندمتغیره، اثرهای تصادفی؛ SGLM، داده‌های فضایی.
متن کامل [PDF 493 kb]   (183 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
فهرست منابع
1. Allard, D. and Naveau, P. (2007). A New Spatial Skew-normal Random Field Model. Communications in Statistics - Theory and Methods, 36, 1821-1834. [DOI:10.1080/03610920601126290]
2. Arellano-Valle, R. and Azzalini, A. (2006). On the Unification of Families of Skew Gaussian Distributions. Scandinavian Journal of Statistics, 33, 561-574. [DOI:10.1111/j.1467-9469.2006.00503.x]
3. Azzalini, A. (1985). A Class of Distributions which Includes the Gaussian Ones. Scandinavian Journal of Statistics, 12, 171-178.
4. Azzalini, A. and Capitanio, A. (2014). The Skew Gaussian and Related Families. Cambridge University Press, New York.
5. Azzalini, A. and Dalla-Valle, A. (1996). The Multivariate Skew Gaussian Distribution. Biometrika, 83, 715-726. [DOI:10.1093/biomet/83.4.715]
6. Baghishani, H. and Mohammadzadeh, M. (2011). A Data Cloning Algorithm for Computing Maximum Likelihood Estimates in Spatial Generalized Linear Mixed Models. Computational Statistics and Data Analysis, 55, 1748-1759. [DOI:10.1016/j.csda.2010.11.004]
7. Bonat, W.H. and Ribeiro, P.J. (2015). Practical Likelihood Analysis for Spatial Generalized Linear Mixed Models. Environmetrics, 27, 83-89. [DOI:10.1002/env.2375]
8. Breslow, N.E. and Clayton, D.G. (1993). Approximate Inference in Generalized Linear Mixed Models. Journal of the American Statistical Association, 88, 9-25.
9. Chan, K.S. and Ledolter, J. (1995). Monte Carlo EM Estimation for Time Series Models Involving Counts. Journal of the American Statistical Association, 90, 242-252. [DOI:10.1080/01621459.1995.10476508]
10. Cressie, N. (1993). Statistics for Spatial Data. John Wiley and Sons, Inc, New York.
11. Christensen, O.F. (2004). Monte Carlo Maximum Likelihood in Model-based Geostatistics. Journal of Computational and Graphical Statistics, 13, 702-718. [DOI:10.1198/106186004X2525]
12. Christensen, O.F. and Waagepetersen, R. (2002). Bayesian Prediction of Spatial Count Data using Generalized Linear Mixed Models. Biometrics, 58, 280-286. [DOI:10.1111/j.0006-341X.2002.00280.x]
13. Diggle, P.J., Tawn, J.A. and Moyeed, R.A. (1998). Model-based Geostatistics (with Discussion). Journal of the Royal Statistical Society: Series C, 47, 299-326. [DOI:10.1111/1467-9876.00113]
14. Gonz'{a}lez-Far'{i}as, G., Dom'{i}nguez-Molina, J. and Gupta, A. (2004). Additive Properties of Skew Normal Random Vectors. Journal of Statistical Planning and Inference, 126, 521-534. [DOI:10.1016/j.jspi.2003.09.008]
15. Goovaerts, P. (2005). Geostatistical Analysis of Disease Data: Estimation of Cancer Mortality Risk from Empirical Frequencies Using Poisson Kriging. International Journal of Health Geographics, 4, 31. [DOI:10.1186/1476-072X-4-31]
16. Kim, H.M. and Mallick, B.K. (2004). A Bayesian Prediction Using the Skew Gaussian Distribution. Journal of Statistical Planning and Inference, 120, 85-101. [DOI:10.1016/S0378-3758(02)00501-3]
17. Lele, S.R., Nadeem, K. and Schmuland, B. (2010). Estimability and Kikelihood Inference for Generalized Linear Mixed Models Using Data Cloning. Journal of the American Statistical Association, 105, 1617-1625. [DOI:10.1198/jasa.2010.tm09757]
18. McCulloch, C.E. (1997). Maximum Likelihood Algorithms for Generalized Linear Mixed Models. Journal of the American Statistical Association, 92, 162-170. [DOI:10.1080/01621459.1997.10473613]
19. McCullagh, P. and Nelder, J.A. (1989). Generalized Linear Models. 2nd ed., Chapman and Hall, London. [DOI:10.1007/978-1-4899-3242-6]
20. Mohammadzadeh, M. and Hosseini, F. (2011). Maximum Likelihood Estimation for Spatial GLM Models. Procedia Environmental Sciences, 3, 63-68. [DOI:10.1016/j.proenv.2011.02.012]
21. Hosseini, F., Eidsvik, J. and Mohammadzadeh, M. (2011). Approximate Bayesian Inference in Spatial GLMM with Skew Gaussian Latent Variables. Computational Statistics and Data Analysis, 55, 1791-1806. [DOI:10.1016/j.csda.2010.11.011]
22. Torabi, M. (2015). Likelihood Inference for Spatial Generalized Linear Mixed Models. Communications in Statistics - Simulation and Computation, 44, 1692-1701. [DOI:10.1080/03610918.2013.824099]
23. Zhang, H. (2002). On Estimation and Prediction for Spatial Generalized Linear Mixed Models. Biometrics, 58, 129-136. [DOI:10.1111/j.0006-341X.2002.00129.x]
24. Zhang, H. and El-Shaarawi, A. (2010). On Spatial Skew-Gaussian Processes and Applications. Environmetrics, 21, 33-47.
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code



XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hosseini Shojaei S R, Waghei Y, Mohammadzadeh M. Parameter Estimation in Spatial Generalized Linear Mixed Models with Skew Gaussian Random Effects using Laplace Approximation . JSRI. 2018; 14 (2) :157-169
URL: http://jsri.srtc.ac.ir/article-1-273-fa.html

حسینی شجاعی رضا، واقعی یداله، محمدزاده محسن. ​براورد پارامترها در مدل‌های آمیخته‌ی خطی تعمیم‌یافته‌ی فضایی با اثرهای تصادفی چوله‌گاوسی با استفاده از تقریب لاپلاس . مجله‌ی پژوهش‌های آماری ایران. 1396; 14 (2) :157-169

URL: http://jsri.srtc.ac.ir/article-1-273-fa.html



دوره 14، شماره 2 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله‌ی پژوهش‌های آماری ایران (علمی - پژوهشی) Journal of Statistical Research of Iran JSRI
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3781